Inovativní svítidla Moooi do moderního interiéru

U nás není holandský design nijak zvlášť známý, ovšem ve světě má velmi dobré jméno. Svůj podíl na tom mají i jedinečná svítidla Moooi, jejichž renomé dalece překračuje hranice Nizozemí.

Jak to všechno začalo

Inspirace přírodou, velkorysé pojetí, strohost a přísnost. Zdánlivě zcela nesouvisející slova, která spojuje jediné: Moooi.

První svítidlo značky Moooi spatřilo světlo světa v roce 2001 a od té doby se tento holandský ateliér stal jedním z hlavních představitelů moderního holandského designu, přinejmenším v oblasti užitkového i dekorativního osvětlení. Za vznikem ateliéru stál Marcel Wanders a Casper Vissers, dvě zvučná jména nejen holandského designu. Rozšiřující se portfolie si žádalo nové nápady, proto bylo postupně ke spolupráci přizváno mnoho dalších umělců, například Jurgen Bey, Bertjan Pot, Maarten Baas, Jaime Hayon, Joost van Bleiswijk, Nika Zupanc atd. Každý tvůrce přináší svůj pohled na tvorbu designových svítidel a mírně si uzpůsobuje celkovou koncepci k obrazu svému.

Převratný design i respekt k tradicím

Už samotný název je nezvyklý a opravdu originální. Holandský výraz pro krásu je ještě umocněn několikerým zopakováním písmene O. Při pohledu na svítidla Moooi je patrná úcta k tradičním postupům. Vznikají tak lampy inspirované klasickými tvary, ovšem doplněné o nové, překvapující prvky. Neméně výrazný je také kontrast použitých materiálů, zejména dřeva, plastu, kovu a skla.

Jednoduchost i extravagance

Snad nejdominantnějším rysem osvětlení Moooi je přísný minimalismus, který vzniká spojením elegantní bílé barvy a jednoduchých linií. Ovšem o to překvapivěji působí svítidla vyznačující se extravagantním designem, výraznými barvami i použitím tradičních materiálů na netradičních místech.

Lampy a závěsná svítidla se nebojí ani spojení klasického a moderního, extravagantního a decentního… Kontrasty jsou při pohledu na jednotlivé produktové řady zjevné, ovšem jedno mají svítidla Moooi společné: důraz na kvalitu a precizní provedení.

Další inovativní nápady

Zdá se, že tvůrčí inspirace designérů z tohoto ateliéru je téměř nekonečná a jejich fantazie nezná mezí. Vždyť která jiná designérská dílna vedle striktně minimalistického svítidla postaví extravagantní stojací lampu znázorňující koně? Nebo kontrast mezi něžným stropním svítidlem v jemné růžové barvě a stolní lampou ve tvaru králíka… Nic není zakázáno a designéři působící pod záštitou této značky stále hledají nové výzvy a dávají vzniknout originálním koncepcím, které jsou hodné moderních interiérů.

Minimalistická i extravagantní svítidla Moooi jsou jasným důkazem toho, že holandský design stojí za pozornost a má v moderním interiéru své pevné místo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.