Mulčování – příprava zahrady na zimu. Zkuste to!
Pomalu se blíží první přízemní mrazíky a to je čas, kdy byste měli ukončovat práce na zahradě. Máte sklizeno, posekanou trávu, ostříhané bylinky, ale co ochrana trvalek, stromků a keřů? Možná si říkáte, že příroda si poradí. I tak je lepší trochu jí vypomoci a zajistit, aby rostliny na zahradě neponičil mráz. Nejefektivnější variantou, jak toho dosáhnout, je mulčování. Ještě jste to nezkoušeli? Přečtěte si naše tipy!
Využijte to, co máte na zahradě
Mulčování je v podstatě napodobování procesů v přírodě. Když jdete na podzim do lesa, brodíte se záplavou listí, všude je i spousta suchých rostlin a trávy, zatímco na jaře už je listí mnohem méně a všude začínají rašit květiny a mladé stromky. Díky velké vrstvě rostlinného materiálu totiž půda v lese nepromrzá a navíc do sebe přirozeně dostává živiny.
Přesně tak můžete mulčování pojmout také na vaší zahradě. Listí, které zůstalo na trávníku, shrňte blíž ke stromům, ať mají chráněný kořenový systém. Potřebují to hlavně mladé stromky, které jsou na mráz citlivější, tam dejte vrstvu listí vysokou aspoň 8 cm. Můžete přidat i posekanou trávu, ale tu jen v menší vrstvě, ať nezačne hnít.
Na zeleninové záhony je nejlepší kompost. Během zimy se živiny, které v něm jsou, dostanou do půdy, a na jaře budete mít záhon připravený i pro náročnější plodiny, které byste jinak museli hnojit.
Kdy použít kůru a dřevní štěpku?
Velmi oblíbeným mulčovacím materiálem je i drcená kůra, dřevní štěpka, piliny nebo drcené kokosové skořápky. Všechny tyto typy mulče seženete v hobbymarketech. Máte jistotu, že jde o kvalitní materiál, dobře se s ním pracuje a navíc si můžete koupit přesně tolik balení, kolik zrovna potřebujete.
Kůra a dřevní štěpka se hodí hlavně pod okrasné keře, k živým plotům nebo obecně na okrasné záhony, kde ještě není zapojený porost, nebo místa, kde pěstujete vřes. Vřesoviště doplňte ještě o rašelinu, která dodá rostlinám nejen ochranu, ale i potřebné živiny. Do bylinkových záhonů jsou vhodnější oblázky, protože akumulují teplo a navíc vypadají velmi esteticky.
Na svahy a novou výsadbu stačí mulčovací textilie
Mulčování může být novinkou hlavně pro ty z vás, kteří letos zahradu zakládali. Nejspíš tak zatím nemáte dost vlastního přírodního materiálu a budete muset vše nakoupit. Nemáte čas na shánění kůry, slámy nebo hnoje? Pomozte si překrytím záhonů a neosázených míst mulčovací textilií anebo bílou textilií na ochranu proti mrazu! Oba dva typy stačí jen na okrajích zajistit kameny a na jaře se rozhodnete, co dál. Mulčovací textilie vám také usnadní jarní práce na zahradě, protože zamezuje růstu plevele, takže se můžete soustředit jen na výsadbu nových plodin a květin.
Ať už vyberete kterýkoliv způsob ochrany vaší zahrady před mrazem, na jaře uvidíte, že to stálo za to. Pokud vás zaujaly agrotextilie, podívejte se do e-shopu firmy Agrotex a objednejte si je ještě dnes, ať můžete se zakrýváním záhonů začít co nejdřív.