Kolik zaplatíte za kohoutkovou a balenou vodu? Rozdíl je větší, než byste čekali

Mnoho lidí miluje bublinkové minerálky, ať již kvůli jejich sladké chuti nebo kvůli přítomnosti bublinek, které sice pro lidský trávicí trakt nejsou ničím prospěšné, ale nějak podvědomě vytváří pocit kvalitního pití. V poslední době se stále častěji objevují studie, které ukazují jaké množství cukru je v těchto limonádách obsaženo. Paralela k počtu kostek cukru v jedné láhvi je pro mnohé tak alarmující, že raději dobrovolně přecházejí na pití balené vody. Ta sice lidskému zdraví prospívá více než přeslazené a barvivy a konzervanty napěchované limonády, ale obsahuje takové množství závadných látek, že ve srovnání s kohoutkovou vodou jde o opravdu nečekaný koktejl.

Cenový rozdíl mezi kohoutkovou a balenou vodou je překvapivý

Zatímco jeden litr kohoutkové vody vyjde obvykle na jednotky haléřů, u balené vody vás může přijít i na patnáct korun. V případě „značkové“ balené vody podpořené kvalitním marketingem se však rozdíl může vyšplhat i mnohem výše. Převedeno do praxe, bude-li chtít čtyřčlenná rodina dodržovat pitný režim, tzn. příjem tekutin alespoň 2,5 l denně na osobu, spotřebuje měsíčně cca 300 l vody, což v případě balené vody bude znamenat výdaj v průměru okolo 4 500 Kč. Vypije-li za měsíc stejné množství vody kohoutkové, utratí za ni maximálně 20 Kč.

Zajímavý je i rozdíl v kvalitě

Mnohé studie, které se snažily porovnat složení kohoutkové a balené vody, prokázaly nižší zdravotní nezávadnost vody z kohoutku, i přestože byla cítit chlórem. U balené vody byla zjištěna celá řada závadných látek, mezi jinými například dusičnany, olovo, polycyklické uhlovodíky, arsen, nikl a další. Tyto látky jsou u kohoutkové vody velmi přísně sledovány a v případě jejich objevení odstraňovány již v úpravně vody. Ke koncovému spotřebiteli se tak nemají šanci dostat. A koneckonců i s chlorovou pachutí se dá mnohé udělat. V tom nejjednodušším případě stačí vodu natočit do nádoby a tu nechat několik minut odstát. Jestliže nemáte čas čekat, až chlór z vody vyprchá a potřebujete si vodu rychle natočit a běžet například do práce, pořiďte si kvalitní filtrační láhev. Ta si poradí nejen s chlorovou pachutí, ale odstraní z vody také mechanické nečistoty či vodní kámen. Specialista na filtraci vody doporučuje při častém využívání filtrační láhve měnit v pravidelných intervalech filtrační patronu. Ta se totiž může po delším používání zanést odfiltrovanými látkami a přestat fungovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.