Jaké dřevo se hodí pro dřevostavbu?

Plánujete stavbu ze dřeva a přemýšlíte, po jakém nejlépe sáhnout? Odborníci z ORCAN GROUP vám skvěle poradí. Případně se na následujících řádcích dozvíte výhody i nevýhody jednotlivých druhů dřeva.

Smrk

Nejběžněji využívaným dřevem pro účely výstavby dřevostaveb u nás je jednoznačně smrk. Smrkové dřevo je levné a snadno dostupné, což z něj dělá velmi vyhledávanou surovinu, a to zejména u rekreačních roubenek a srubů. Nevýhodou smrkového dřeva je ovšem větší praskavost. U roubenky či srubu ze smrku proto musíte počítat s trhlinami a v některých případech i nerovnoměrným praskáním.

Jedle

Pro roubené dřevostavby je velmi vhodná a oblíbená jedle bělokorá, která má nižší praskavost než smrk, má vyšší podíl pryskyřice a také vyšší pevnost. Cena je sice vyšší, ale je vykoupena odolností a estetickou kvalitou, za kterou řada stavitelů ráda zaplatí.

Modřín

Zejména u masivních dřevostaveb je skvělou volbou modřínové dřevo, které má vyšší obsah pryskyřice, a tudíž je vysoce odolné (zejména proti biotickým škůdcům). Modřín se využívá téměř u všech montovaných dřevostaveb, a pokud si jej pro stavbu vyberete, spokojenost je téměř jistá. Pevné odolné dřevo modřínu je také ideální pro prahové trámy.

Borovice limba nebo cedr

Kvalitativně jedno z nejlepších je dřevo borovice limby či cedru. Dovážený cedr je ale pochopitelně dražší. Oba tyto druhy dřeva vynikají velkou pevností a trvanlivostí, díky čemuž z nich můžete snadno postavit stavbu, která poslouží hned několika generacím.

Borovice lesní

Zatímco ve Skandinávii je hojně rozšířená, a tudíž i hojně využívaná ve stavebnictví, u nás je borovice lesní využívána pro stavbu dřevostaveb méně často. Rozhodně to ale neznamená, že by byla špatnou volbou. Naopak! Borovice lesní má vyšší obsah pryskyřice, a tudíž vyšší odolnost vůči škůdcům, a navíc díky typické esenci dřevostavba z borovice lesní překrásně voní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.