Průmyslový potisk je velký byznys, který nestojí jen za firemními propiskami a kolečky na klíče. Do tiskových strojů míří součástky automobilů, lékařské nástroje, trendovní hračky a někdy i samotné tiskárny. Technologií, které se na potisku všech těchto předmětů podílejí, je ale hned několik. Čím jsou specifické?

Níže uvedené čtyři tiskové technologie patří k těm nejpoužívanějším. Aby taky ne. Některé z nich mají za sebou bohatou historii a stovky let vývoje. Co ale vlastně umí sítotisk oproti tampotisku, kde se jednotlivé metody vzaly a s jakými výrobky si poradí nejlépe?

Staletá tradice sítotisku

Do tehdejšího Československa se sítotisk dostal teprve kolem roku 1940, princip potisku přes síto ale znali už staří Číňané v dávné historii. Jak vyplývá z názvu, staví metoda na využití síta, přes které se protlačuje barva přímo na potiskovaný předmět. Barvu protlačuje těrka, která po šabloně (sítu) přejíždí a tím se vše dostává k výrobku. Jednoduché a díky automatickým strojům taky solidně rychlé zpracování.

K hlavním přednostem sítotisku patří jeho využití napříč všemi typy materiálu i možnost kvalitního vícebarevného potisku. Poradí si se dřevem, plastem, sklem, keramikou nebo papírem. Na rozdíl od zbylých technologií jsou navíc sítotiskové stroje méně náročné na údržbu, resp. obsluhu. „Tradičně se sítotisk využívá při potisku lahví a jiných válcovitých předmětů. Vyplatí se ale taky např. pro ploché předměty jako jsou přepravky od piva nebo obroučky brýlí,“ říká Jan Trusina z tiskárny C5, která se průmyslovým potiskem v Česku zabývá.

Tamponová variabilita

Podobně letitý vývoj jako sítotisk za sebou sice tamponová metoda nemá, 200 let historie přesto není málo. V prvé řadě sloužil hodinářům při značení ciferníků, dnes je jeho rozsah podstatně větší. A to hlavně díky zapojení pružných a odolných silikonových tamponů.

Vše začíná u připravené klišé (formy), do které se nanese zvolená barva. Přebývající barvu setře pohyblivá těrka a tampon se přitlačí na klišé. Sejme barvu, přenese ji na výrobek a je hotovo. Nejčastěji si tímto procesem prochází automobilové díly, ale taky sportovní potřeby nebo třeba klávesnice.

„K hlavním přednostem tamponového tisku patří možnost potisknout předměty s nerovným a tvarově náročným povrchem,“ dodává Trusina.

Skutečně horká ražba

Popularitu si horká ražba (hot stamping) vysloužila zejména v 19. století díky kvalitnímu potisku pro knihy nebo na kůži. Řadí se rovněž k nejpoužívanějším metodám v bezpečnostním potisku např. u výroby stíracích losů a karet. Dobře zvládá i lesklé metalické povrchy.

Při hot stampingu se využívá nahřátá fólie s vybraným motivem, který se díky vysoké teplotě a tlaku stroje přetiskne na daný předmět. Parametry, díky kterým je horká ražba tou pravou variantou potisku, je především vysoká rychlost celého procesu a současně její snadné začlenění do stávající výrobní linky. Mezi vybranými technologiemi navíc nabízí nejvyšší kvalitu dekorace. To vše z ní dělá univerzální tiskovou technologii hlavně pro kosmetické přípravky, ale taky automobilové součástky. Na druhou stranu je ale potisk horkou ražbou nákladnější.

Moderní doba digitálního tisku

Rychlost, s jakou se digitální tisk rozvíjí a inovuje, je maximální a zbylé metody před ním pomalu ustupují. Moderní doba si žádá moderní postupy. Nejčastěji uvidíte výsledky jeho práce na plastových výrobcích, obalech, etiketách a vůbec všech druzích tiskovin. Poradit si ale umí i s automobilovými díly.

Na procesu digitálního tisku není nic výjimečného, zvlášť pokud máte doma vlastní tiskárnu a zajímali jste se o to, jak vlastně pracuje. Podobně jako doma totiž i velké tiskové stroje vyžadují zásobníky s barevnou kombinací a UV světlo pro jejich následné vytvrzení na předmětu. „UV diody jsou zásadním komponentem a jejich stáří a výkon je nutné měřit a hlídat,“ zmiňuje Jan Trusina z C5.

Výběr vhodné technologie je pro výrobu zásadní, ať už z pohledu kvality zpracování potisku, tak výsledné ceny a rychlosti celého procesu. V každém případě je vždy lepší nechat si poradit od zkušených profesionálů, kteří mají celý postup v oku a dokáží odhadnout náročnost přípravy do posledního detailu.

Více se o možnostech průmyslového potisku a nabídce tiskových strojů dozvíte na stránce www.c5.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup