Jaká jsou pravidla pro vodní prvky v japonských zahradách

Japonské zahrady dokáží uchvátit nejednoho pozorovatele. Zajímá vás, jaká symbolika se skrývá v jednotlivých vodních prvcích?

Voda v podobě štěrku

V japonských zahradách pochopitelně narazíme na velké množství tvarovaných okrasných stromů. Kromě toho často nechybí ani nejrůznější vodní plochy. Existují však i takzvané suché zahrady. V nich má přitom za úkol znázorňovat vodu pouze uhrabaný štěrk.

Rybníky a vodopády

V japonské zahradě je moře vždy vyjádřeno pomocí různě velkého rybníku. Ten může navíc být doplněn o nejrůznější kamenná uskupení, která mají za úkol znázorňovat ostrovy. Přívod vody do takových rybníků přitom zpravidla zajišťují vodopády či kaskády. Ty by měly být podle pravidel vždy postaveny tak, aby odrážely měsíční svit.

Podle toho, jak velký přítok je do rybníků zajišťován, se tak může výška hladiny mírně měnit. To dává možnost odhalování, a naopak zahalování kamenných uskupení uvnitř rybníku.

Co je potok Jarimizu

Velmi často se v japonských zahradách můžeme setkat s takzvaným potokem Jarimizu. Ten je charakteristický tím, že má značný sklon zvyšující proudění vody. Takový proud může být přitom buď velmi rychlý nebo naopak pomalý a meandrující. Záleží na rozhodnutí daného návrháře zahrady.

Kašny jako umělý prvek

Obdivovatelé většinou dokáží kašny ocenit. Protože se však jedná o umělý prvek, příliš mnoho jich v japonských zahradách nenajdete. Více než na samotném vzhledu přitom záleží na zvuku proudící nebo stékající vody. Tam, kde potřebný tlak schází, se voda dopravuje pomocí bambusového potrubí.

Více informací o okrasných stromech a japonských zahradách najdete na www.okrasne-stromy.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.