Nenechte se zlákat nízkou cenou, přemýšlejte, co vše je třeba doma uskladnit, zamyslete se nad využitím pozemku.

Výběr toho správného domu může být pro někoho vzrušující, po nastěhování však můžete zjistit, že jsme na spoustu důležitých věcí zapomněli. Pokud jste se tedy rozhodli pro výběr katalogového domu, určitě nekupujte hned první projekt, který se vás zaujme, zvlášť pokud se jedná o váš první dům nebo dokonce první samostatné bydlení. Člověk bez zkušeností může snadno udělat řadu chyb.

Myslete na velikost a tvar pozemku

Lidé často vybírají dům jenom podle toho, jak se jim libí exteriér a jestli jim vyhovuje dispozičně. Při koupi katalogového domu je důležité se zamyslet i nad tím, zda se vámi vybraný projekt bude hodit na váš pozemek. Často je pak vidět nový dům, který nekoresponduje s pozemkem a se svým okolím. Nový dům by měl zapadnout do ulice a jeho tvar by měl být koncipovaný tak, aby byl pozemek využit na plno. Popřemýšlejte tedy i nad využitím rohových domů, v případě svahovitých pozemků hledejte projekt, který je dělaný na takovýto atypický pozemek.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Zaměřte se na kvalitu materiálu

Na různých veletrzích či prezentačních akcích můžeme občas vidět velmi levné katalogové domy. Vypadají krásně, ale je třeba se zamyslet nad tím, jaké materiály byly při stavbě použity a zda vydrží i několik desítek let. Proto se vždy ptejte na životnost domu a jednotlivých materiálů, na možnost zvětšení domu, na možnosti oprav a izolační vlastnosti materiálů, aby vás nakonec údržba a poplatky za dům nevyšly měsíčně více než samotná hypotéka.

Nezapomeňte na úložné prostory

Co všechno budete potřebovat v novém domě uskladnit? To je otázka, na kterou určitě nezapomeňte. Mít dostatek pokojů pro všechny členy domácnosti je samozřejmě důležité, ale pokud se následně do místností nevejdou vestavěné skříně, nebo nemáte žádný prostor, kam uložit kola a jiné sportovní vybavení, může se váš nový dům stát pastí plnou věcí. V tomto případě byste se měli rozhodnout, zda chcete garáž nebo ne. Projekt se tak sice prodraží, ale díky ní uskladníte řadu větších věcí.

Celková cena projektu

Vždy si pořádaně zjistěte, co všechno je v ceně hotového katalogového projektu zahrnuté. Projekt totiž není jediná věc, kterou potřebujete pro započatí stavby domu. Musíte oběhat úřady, vybavit stavební povolení. Zkušená architektonická nebo projekční kancelář vám může pomoci i s těmito úkony. Proto si vždy pořádně zjistěte, co vám může nabídnout a pokud možno, zkuste si sehnat i nějaké reference.

Buďte důslední

Pokud se vám projekt celkově líbí, ale nesedí vám na něm jen pár věcí, vždy je možné i katalogový projekt upravit. Kvalitní projekční kancelář by vám tyto změny měla zapracovat. Za změny se platí, ale i tak vás katalogový dům vyjde méně než hotový projekt na míru od architekta. Proto, pokud vás trápí nějaká drobnost v hotovém projektu, určitě se ozvěte a nechte si ho upravit podle vašich představ, jinak byste mohli po nastěhování litovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup