Jak šetřit vodou v domácnosti?

Současná vlna zdražování energií už vás donutila k přivření kohoutů u topení, pořizování levnějších potravin, nakoupení opravdu teplého zimního oblečení. A co ještě zbývá? Kromě základních životních potřeb a výdajů za energie můžete ušetřit také na výdajích za vodu. Jak s vodou v domácnosti hospodařit tak, aby její spotřeba byla minimální?

Jak ušetřit za splachování?

Nejsnazším způsobem je pořídit si automatický záchodový uzávěr se dvěma tlačítky: jedno menší tlačítko spláchne jen dva litry vody, větší spotřebuje devět až deset litrů. Zkontrolujte, zda potrubí netěsní, a nesplachujte do záchodu jídlo, protože to vás bude stát hodně peněz na účtech za vodu. Pořiďte si splachovací nádržku s dvojitým nebo trojitým splachováním, která umožňuje vypouštět různé množství vody podle toho, co je třeba spláchnout (pevný nebo tekutý odpad). Můžete také zkusit sbírat dešťovou vodu umístěním nádob před dům anebo vodu recyklovat. To znamená, že ke splachování se dá používat i voda, ve které se nejprve vykoupete anebo ta, kterou umyjete podlahu.

Pořiďte si perlátor

Perlátory jsou k dostání ve většině železářství a můžete je připevnit na různá zařízení, jako jsou vodovodní baterie, sprchové hlavice, toalety a další spotřebiče. Perlátory mají uvnitř malý plastový disk, který funguje jako ventil a umožňuje průtok pouze určitého množství vody. To pomáhá šetřit spotřebu vody, a zároveň vám poskytuje stejnou úroveň pohodlí a hygieny. Ještě před instalací perlátoru byste měli také zkontrolovat všechna potrubí. Ujistěte se, že nejsou netěsná nebo prasklá, protože by to mohlo způsobit značné plýtvání energií i vodními zdroji. Pokud zjistíte nějakou vadnou část, je nejlepší ji vyměnit.

Ušetřit můžete i na zalévání

Jedna z dobrých rad do domácnosti doporučuje zalévat rostliny vodou, ve které jste předtím vařili. Například voda z brambor nebo jiné zeleniny se na další kuchyňské zpracování už obvykle nepoužívá, a přitom obsahuje velké množství výživných látek, které mohou rostliny využít ve svůj prospěch. Pokud bydlíte v rodinném domě, můžete také sbírat dešťovou vodu a používat ji k zalévání rostlin nebo k mytí auta. Možností, jak ušetřit vodu v domácnosti je mnoho. Stačí si vybrat ty, které můžete snadno používat každý den.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.