Než propukla finanční krize, bylo obchodování s nemovitostmi považováno za výhodný „byznys“. I obyčejní lidé patřili mezi ty, co si koupili pozemek nebo byt, a pak už jen spokojeně sledovali, jak jeho cena roste. Jenomže to krize změnila.

Cena nemovitostí často výrazně poklesla a mnoho investorů utrpělo citelné ztráty. Pokud ovšem nebyli nuceni prodat, je jen otázkou času, kdy se cena nemovitosti vrátí nad cenu nákupní. Jak už to tak bývá, lidé, kteří investovali nemalé peníze do realit, se bojí. To se dříve nebo později změní.

Dnes je možné na trhu koupit velmi kvalitní nemovitost a financovat ji hypotékou. Než se rozhodnete pro nákup investiční nemovitosti, kterou budete pronajímat, pořádně zauvažujte.

S nemovitostí nehnete. V případě, že vyjednáváte o ceně nebo výši nájmu, poloha nemovitosti je nejdůležitější ze všech myslitelných parametrů. Patří-li vám nemovitost na Václavském náměstí, bude vždy podstatně snazší ji pronajmout než objekt v Holešovicích a to i přesto, zda propukla ekonomická krize či nikoliv.

Patříte-li k investorům oprávněně zoufalým z výnosu bankovních vkladů a státních dluhopisů, mohou vám dobře pronajaté nemovitosti určitě nabídnout vyšší návratnost. Roční výnos investice spočítáte jednoduše: Váš výnos z pronájmu, očištěný o náklady, dělený cenou nemovitosti. K tomuto výnosu je samozřejmě nutné připočíst nebo od něj odečíst vývoj tržní ceny nemovitosti. Výhodou nákupu investiční nemovitosti je fakt, že se pravděpodobně nacházíme v dolní části cenového cyklu – opravdové dno trefíte těžko, to ale jako dlouhodobý investor nepotřebujete. Podstatné je, že jste schopni nakoupit nemovitost s výnosem, který s rezervou pokryje náklady na její financování, a jste schopni tento výnos udržet. To znamená najít při výpadku nájemce nového, na obdobné výši nájmu. Na obnovení cenového růstu na trhu pak máte dost času si počkat.

Pro úspěšnost vaší investice je samozřejmě klíčové, abyste prodávali se ziskem. Největší problém nastává, pokud odejde nájemce a nemovitost se vám nepodaří pronajmout za obdobných podmínek – buď musíte s cenou výrazně dolů, nebo nového nájemce nenajdete vůbec. Proto, když kupujete investiční nemovitost, ujistěte se, že obdobně kvalitní nemovitosti ve stejné lokalitě nejsou v danou chvíli v nabídce za nižší nájem.

Důležité jsou samozřejmě parametry jako výše nájmu a délka nájemní smlouvy včetně každoročního zvýšení nájmu o inflaci, které by mělo být samozřejmostí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup