Sauna je v mnoha směrech velmi pozitivní a relaxační místnost, která je dnes velmi oblíbená. Je to určitý druh komfortu, protože mít doma saunu dříve nebylo zase tak jednoduché, ale v současné době je sauna vyhledávána. Co vše nám sauna nabízí, jaké má účinky a jak si takovou saunu pořídit? Odpověď možná najdeme v tomto článku.

Jak saunování vlastně funguje

Sauna se musí dostatečně vytopit a to obvykle bývá kolem 80 až 110 stupni Celsia. Je to vlastně  suchý horký vzduch, který se v místnosti dostatečně udržuje a zvlhčuje pomocí polévaných kamenů, která jsou na kamnech. Díky vysoké teplotě se otevírají póry a tím se uvolňují veškeré škodlivé látky. Dochází také k pocení a tak jdou pryč veškeré toxiny, které se v našem těle nahromadily. Ovšem nejen naše tělo se zregeneruje. I mysl a duše dostává pořádnou dávku relaxace a odpočinku. Není třeba zde nic řešit, hněv a zlost zůstává za dveřmi nebo se vypotí spolu s toxiny. Pravidelná návštěva nám pomůže od stresu a zdravěi se také budeme cítit. Tělesná schránka bude daleko silnější a odolnější. Blahodárné účinky sauny jsou zde opravdu k nezaplacení. Znali ji již naši předkové v dobách dávno minulých a dnes je vyhledávána i mezi sportovci.

Nejenže posílíme svou imunitu a bacily tak na nás již nemohou, ale budeme mít lepší pleť, výborné plíce v případě, že máme problémy s dýchacími cestami. Sauna je také vhodná v poúrazových nebo pooperačních stavech.

Sauna na míru? Ano!

V domě, který je velký a chceme zde přece jen ušetřit nějaké to místo, ale i v bytě, můžeme mít svou vlastní saunu a to přímo na míru. Sauny se hodí do jakéhokoliv prostoru a to i do atypického. Je to práce pro profesionální firmu, která se stavbami sauny zabývá. Jistě  nám nabídne možné řešení, poradí s vhodným materiálem a poté také realizuje. Ovšem není sauna jako sauna. Dnešní trh nabízí velké množství saunových kabin, které fungují například na principu infrasauny, máme klasickou finskou saunu, existují i turecké a ruské sauny. V základě jsou si hodně podobné a oddělují jen nepatrné maličkosti.

Saunu můžeme mít i jako takový zahradní domeček přímo na zahradě našeho domu. Je třeba si dobře rozmyslet, kde saunu vybudujeme a pokud budeme stavět saunu vlastníma rukama, musíme si obstarat také dobrý materiál.

Sauna jako vlastní dílo

Jistě, že postavit saunu není nikterak složité, ale je zde několik bodů, které bychom určitě měli dodržet. Je to zejména dostatečná izolace, která je pro saunu velmi důležitá. V případě, že budeme na izolaci šetřit nebo ji uděláme špatně, sauna prakticky ztratí svůj efekt. Teplo uniká a vyhřát i tak malou místnost, jakým sauna je, může trvat velmi dlouho. Úspora energie pak pouze vylétne komínem. K použití izolace se používá zejména čedičová vata nebo dnes velmi oblíbená novinka a tou jsou PU panely. Zateplují se jimi i jiné objekty než jsou jen sauny.

Sauna od profesionální firmy

Pokud si na takovou stavbu netroufáme, můžeme požádat odbornou firmu. Mají jistě mnoho zkušeností a využívají je ve své praxi. Výběr materiálu záleží čistěji na nás, ale můžeme také dát na doporučení. Dřevo je velmi oblíbený stavební materiál, který byl známý vlastně odjakživa. Technik odborné firmy s námi projde všechny detaily a výběr dřeva posoudíme společně. Ke klasickým materiálům pro stavbu sauny řadíme smrkové a borovicové dřevo, můžeme se setkat také s lípou, osikou nebo kanadskou jedlí. Pokud chceme ale něco luxusnějšího, můžeme mít saunu cedrovou nebo s africké dřeviny zvané abashi.

Saunová kamna

Také velmi důležité je vytápění sauny. Můžeme mít klasická saunová kamna na dřevo, je to typické pro venkovská sídla a dává tomu autentičnost. Můžeme mít ale také saunová kamna elektrická. Ta jsou v jisté míře pohodlnější a možná modernější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup