4 otázky, na které musíte znát odpověď před výběrem projektu domu
Jaro je obdobím, kdy řada lidí začíná vybírat projekt svého vysněného rodinného domu. Je to věc, nad kterou se většina z nás rozhoduje maximálně jednou za život. Proto není divu, že při výběru lidé často dělají chyby. Někteří se nechají oklamat nízkou cenou projektu. Jiní zase vsadí na menší velikost domu kvůli nižší ceně realizace. Po pár letech jim však malý dům už nestačí a je třeba hledat nanovo.
Pokud také vy tápete nad finálním výběrem projektu rodinného domu, položte si tyto čtyři základní otázky a hned budete chytřejší.
1) Chci katalogový projekt nebo projekt od architekta?
Jako první věc si musíte sami uvědomit, zda chceme hotový katalogový projekt nebo originální projekt od architekta.
Nebudeme vám lhát, projekt od architekta je dražší a jeho tvorba déle trvá. Pokud ale hledáte kvalitní bydlení, které bude využívat všech výhod vašeho pozemku a splní všechny vaše požadavky, pak je to vhodné řešení. Architekt respektive architektonická kancelář je schopna využít atypický pozemek, jako je svahovitá, úzká, nepravidelná nebo malá parcela. Pokud víte, že jste nároční, zkušení architekti vždy přijdou na to, jak se dají všechny vaše požadavky zakomponovat do jednoho projektu.
Hotový projekt rodinného domu z katalogu je levnější a máte ho v podstatě hned k dispozici. Před koupí si ale ověřte reference projekční kanceláře a dejte si pozor na kvalitu projektu. Nejlepší je, pokud je projekt určený pro realizaci stavby. Abyste nekoupili jen projekt, který je určený pro účely stavebního povolení. Takováto dokumentace je pro realizaci nevyhovující. Kvalitní projektanti vám všechny náležitosti vysvětlí a jsou schopni vám také vypracovat projekt osazení domu na pozemek, urobit drobné změny v projektu, případně zajistit další potřebné dokumenty.
2) Jak velký dům potřebuju?
Možná, že zatím jste jenom dva nebo tři, tak se vám zdá dům s menší rozlohou dostačující. Ale nebude vás do budoucna více? Neplánujete další děti? Nebudete potřebovat pokoj pro hosty? Nemáte domácího mazlíčka? Na všechny tyto otázky byste si měli umět před konečným výběrem projektu odpovědět.
Při počítání pokojů také nezapomínejte na důležitost a velikost úložných prostorů. I když je v dnešní době v módě minimalismus, nějaké ty věci, především s příchodem dětí, potřebovat budete. Kočárek, nosiče, kola, lyže nebo další sportovní vybavení jsou klasické věci, které je těžké uložit, pokud na ně nemyslíte ještě před stavbou domu.
Zamyslete se také nad počtem záchodů a koupelen, aby, například hosté, nemuseli čekat v řadě, než se osprchujete. Dobrý pocit z vlastního domu v důsledku toho může radikálně klesnout.
3) Kdo mi uvidí do oken?
Při výběru domu musíte přemýšlet také nad svým sousedstvím. Kde je silnice, chodník, jak mají orientovaný dům vaši sousedé? Toto všechno musíte brát v potaz, protože jinak vaše bydlení nebude tak příjemné, jak jste chtěli. Zkuste se tedy zamyslet, nejen nad orientací domu, ale také nad jeho dispozicí. Vyberte takový projekt, aby šla například všechna okna ze záchodů, koupelen a chodby do ulice (případné zvědavé pohledy odbourají matná skla) a okna do obýváku a ložnic do zahradu, kde budete mít naprosté soukromí a nebudete se bát se před oknem převlékat. Toto možná ovlivní také tvar vašeho domu.
4) Jakou stavbu snese můj pozemek?
Stavba domu není jen o tom, že si doprostřed pozemku bezhlavě postavíte čtvercový dům. Bohužel takových příkladů můžete vidět v Česku víc než dost. Důsledkem pak je špatné využití samotného pozemku, zbytečně velké, nevyužitelné, předzahrádky, špatná pozice domu vůči sousedům, nevhodné směřování na světové strany atd.
Zamyslete se nad tím, zda opravdu potřebujete čtvercový dům, nebude pro váš pozemek vhodnější dům do L nebo dokonce do U. Úzký pozemek jde vyřešit stavbou dlouhého domu. Pokud je dobře rozčleněný uvnitř, nemusí to být problém. Nezapomínejte také na povinné odstupy stavby od sousedních parcel a domů, silnic a případně dalších veřejných staveb.
Moderní je propojení kuchyně a obýváku se zahradou. Pokud váš nový dům toto nereflektuje, nebudete mít z domu ten správný požitek. Zbytečně budete chodit na zahradu oklikou, nebudete vidět z kuchyně na děti hrající si venku a podobně. Všechny zóny, tedy i zahrada a dům spolu musí perfektně komunikovat.
V případě atypických pozemků, jak už je naznačeno v prvním bodě, si raději přizvěte na pomoc zkušeného architekta. Buď vám pomůže s výběrem vhodného hotového projektu nebo vám vytvoří originální dům na míru.
Zdroj fotografie: Bigstockphoto.com