Dům na klíč nebo svépomocí?

Otázka, kterou si pokládá pravděpodobně každý budoucí majitel plánované nemovitosti. Jeden by si řekl, že na ni lze poměrně jednoduše a rychle odpovědět. Opak je však pravdou. Každá z verzí má své přednosti a úskalí a kdo ví, možná existuje zajímavý kompromis, s nímž vás v následujících řádcích seznámíme.

Stavba rodinného domu na klíč

Je naprosto neoddiskutovatelné, že jde o ekonomicky nejnákladnější variantu. Na druhou stanu se nemusíte o cokoliv starat a všechny procesy za vás vyřídí konkrétní společnost, s níž uzavřete smlouvu.

  • Výběr stavebního materiálu
  • Doprava na stavbu
  • Zajištění potřebné techniky a další

Nutno však podotknout, že díky nedostatku vlastního času a minimální zručnosti vlastně nevíte, z čeho vám staví dům. Stavebníci se při vaší nepřítomnosti mnohdy rozhodnou k takovému řešení, jež byste vy osobně třeba nikdy nevolili. Oproti tomu lze tvrdit, co oko nevidí, to srdce nebolí.

Stavba rodinného domu svépomocí

Pakliže máte v rodině plno řemeslníků, již budou ochotni vypomoci vám o víkendech, máte jistě vyhráno. Pro kompletní stavbu svépomocí se rozhodují lidé hlavně z důvodu značných úspor, které oproti nabídce na klíč mohou dosahovat jen 50 % nákladů.

Jestliže ale nemáte tolik pracovních sil k dispozici, bude vám výstavba trvat podstatně delší dobu, včetně odpovídajícího fyzického vypětí.

Existuje varianta „mezi“?

Ano. Proč si neodnést od každého jen to nejlepší a nestavět svůj dům svépomocí, avšak s důkladným výběrem řemeslníků a materiálů ve vlastní režii? Sami budete rozhodovat o tom, co se bude právě realizovat, z čeho a jakým způsobem. Na práci si najmete odborníky, tudíž bude vše brzy hotovo a vy se můžete věnovat ještě dalším činnostem.

I z finančního hlediska jde o verzi, která si své pevné místo najde právě mezi stavbou na klíč a kompletní výstavbou svépomocí.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: coward_lion).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.