Jak odstranit mech ze zámkové dlažby

Otázka, jak odstranit mech z dlažby, je poměrně důležitá. Odpověď přitom nemusí být složitá, neboť v současné době máte hned několik možností, jak s touto výtrusnou rostlinou zatočit.

Jak odstranit mech z dlažby

Vyčištění dlažby je důležité proto, aby tento povrch vypadal co nejlépe a zároveň nebyly narušovány vlastnosti materiálů, ze kterých je vyroben. Jeden z problémů, které souvisí s údržbou dlažby, představuje mech, tedy výtrusná rostlina, která se tvoří zejména na zastíněných a severně orientovaných plochách. Pokud se v těchto místech už jednou objeví, samozřejmě se nabízí otázka, čím odstranit mech z dlažby, ať už se jedná o dlažbu zámkovou nebo betonovou. Možností přitom existuje hned několik.

Manuální a mechanická likvidace mechu v dlažbě

Asi nejjednodušší možností je vyčištění dlažby manuálně. K tomu vám postačí špachtle či kartáč s drsnými štětinami. Na druhou se jedná o poměrně pracné řešení. K odstranění mechu z dlažby nicméně můžete využít i tlakový čistič neboli vapku, která představuje mechanické řešení. Vysokotlaké čištění je totiž efektivní a poměrně nenáročně, ačkoli si už žádá vyšší investici. Na druhou stranu musíme zdůraznit, že i ta nejlevnější vapka bude účinnější než běžná zahradní hadice.

Chemické vyčištění dlažby

K odstranění mechu z dlažby můžete použít také chemické přípravky. Někdy je kupříkladu doporučováno obyčejné Savo, efektivnější je ovšem použít nějaký speciální fungicidní prostředek, kterých na trhu existuje velké množství. Některé z nich pomáhají k efektivnímu čištění dlažby od mechu a dalších organických nečistot, ale zároveň máte k dispozici přípravky, jež působí preventivně a zabraňují novotvorbě.

Vyčištění dlažby svépomocí

Postup je jednoduchý, na znečištění povrch nanesete prostředek REX-AM a necháte ho cca 10 minut působit. Poté dlažbu omyjete vlažnou tlakovou vodou z vapky, po zaschnutí můžete nanést prostředek PREVENT-AM, který  poslouží jako prevence před novotvorbou řas, mechů a plísní. V případě, že se jedná o nasákavé povrchy (beton, savé přírodní i umělé kameny, režné betonové nebo pálené střešní tašky, dlažby, aj.)   a nemáte rádi fleky po dešti a podobně, doporučujeme použít prostředek WRA 80 SMK – mimo preventivní účinek proti novotvorbě řas, mechů a plísní ošetřené povrchy i hydrofobizuje, tedy odpuzuje vodu.

Seznam doporučených fungicidních prostředků.

Pokud si v každém případě na likvidaci mechu a jiného znečištění dlažby například od oleje, barvy nebo smogu netroufnete sami, můžete využít odborné služby firmy Biotec, která se specializuje také na čištění povrchů budov a střech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *