Jak zařídit dětský pokoj pro sourozence?
Když na jeden dětský pokoj připadnou dva sourozenci, nastává boj o každý centimetr místa a zdánlivě nekonečné hledání kompromisů. Každý z nich má své oblíbené dětské stavebnice, barvy i dekorace a zachovat chladnou hlavu je mnohdy obtížné. S těmito tipy to ale zvládnete.
Rozdělený pokoj
Nejjednodušší je rozdělit dětský pokoj na dvě části příčkou, nábytkem nebo paravánem. Tyto části můžete barevně odlišit a vybavit v jiném stylu. Společný nábytek, například rozkládací pohovka, sedací vak nebo velká šatní skříň, by měl být umístěný doprostřed místnosti, aby k němu měly obě děti stejný přístup. Dětem pak bude stačit jen samostatná postel a nezbytné vybavení, které si může každý z nich zařídit v jiném stylu.
Společný prostor
Pokud je dětský pokoj opravdu malý, rozdělení místnosti možná nebude přicházet v úvahu. Už jen proto, že třeba patrová postel zabere mnohem méně místa než dvě oddělené postele, navíc je u dětí většinou velmi oblíbená. O to víc, pokud bude mít úložný prostor nebo vysunovací přistýlku, aby si děti mohly pozvat i kamarády na přespání. Takové řešení ale většinou funguje jen do určitého věku, později budou děti toužit po větším soukromí.
O co se nedělit?
Kromě postele existuje vybavení, o které by se sourozenci dělit neměli, ať už zvolíte jakékoliv uspořádání pokoje. Patří do něj bytelný stůl s ergonomickou židlí a polohovatelnou lampičkou, kde si mohou psát úkoly, učit se nebo si třeba číst či kreslit. Ideální jsou stoly a židle s nastavitelnou výškou. Nechte děti, ať si pracovní plochu uzpůsobí podle sebe a svých potřeb.
Pro děti, zejména ty starší, bude hrát důležitou roli soukromí. Pokud nemůžete nebo nechcete tvořit dvě rozdělené části, můžete zkusit problém vyřešit závěsem nebo přepážkou. Pokoj by měl být také praktický na úklid – k tomu vám dopomůžou nejrůznější boxy a krabice. Nevhodné jsou naopak otevřené police.