Neonka obecná – jak se o ni starat?
Neonka obecná (Paracheirodon innesi) – u nás známá také jako tetra neonová, je malá sladkovodní ryba z čeledi tetrovití. Přesto, že se jedná o malou rybku, je díky svému neonovému vybarvení atraktivním a nepřehlédnutelným doplňkem akvária.
Původ neonek
Neonka obecná pochází z vod amazonské oblasti z řek Marañón, Ucayali a jejich přítoků v podhůří peruánských And, kde žije v čisté, měkké a slabě kyselé vodě o teplotě 22 až 24°C. Tyto vody jsou zastíněny pralesní vegetací. Neonky jsou tedy zvyklé na stálé šero a polostín.
Do Evropy se dostala v letech 1937-1940. Do tehdejšího Československa byla dovezena po druhé světové válce v roce 1945 a následně úspěšně rozmnožena.
Chov neonek
Neonka obecná je mírumilovná ryba. Sameček je štíhlý, 3 až 3,5 cm dlouhý, s rovným břichem a svítícím nelomeným pasem. Samička je kulatější, 4 cm dlouhá, svítící pas pod hřbetní ploutví má obloukovitě prohnutý směrem dolů.
Neonkám se daří v prostornějších akváriích středně zarostlých akvarijními rostlinami, s tmavším dnem a dobře prokysličenou vodou. Na dno nádrže je dobré použít písek a zkombinovat ho s pláty břidlice a vylouhovanými kořeny.
Tetra neonová vyžaduje vodu o teplotě 20 až 22°C, jejíž tvrdost by neměla přesáhnout 8°C a hodnota pH neutrální hranici (pH 7). Při vyšší teplotě a tvrdosti vody rybám degeneruje pohlavní ústrojí a dochází ke ztrátě pigmentace a celkovému chřadnutí rybek. Neonkám neprospívá starší akvarijní voda. Poklesne-li pH pod hodnotu 6, je nutné část vody vyměnit za čerstvou a dobře odplyněnou zásaditější vodu.
Neonky vyhledávají tmavá stinná místa. Plavou v hejnu a převážně ve spodní části akvária. Neustále hledají potravu u dna kolem kořenů a kamenů.
Rozmnožování neonek
V době tření samečci bojují o samičky. Jsou sytěji vybarvení a jejich hřbetní ploutev je kouřově černá. Samičky mají objemnější břicha. V přírodním prostředí se neonky vytírají v období dešťů v zatopených tůních a tišinách v pralese. K vytírání tedy potřebují měkkou a čerstvou vodu. Starší, kyselá a tvrdá voda nebo nedostatek potravy, u nich naopak vyvolává pohlavní útlum.